מה יש לצוקרברג נגד שדיים

נראה שלפייסבוק יש בעיה עם שדיים. לאחר שלפני כמה חודשים התעוררה מהומה סביב העובדה שתמונות של נשים מיניקיות הורדו בטענה לכך שהן פוגעות בטעם הטוב ,כעת נראה שפייסבוק וצוקרבורג לקחו את זה צעד אחד קדימה – תמונות של פרויקט להעלאת מודעות והעצמת נשים ששרדו את סרטן השד הוריד את התמונות מפייסבוק לאחר אזהרות רבות ממערכת הניטור של הרשת החברתית.

להפוך את סרטן השד ליותר מסרט ורוד

הפרויקט הנקרא Scar Project שזכה בפרס הפוליצר, מורכב מתמונות של נשים מתחת לגיל 40 שעברו כריתת שד וצולמו  בחזה חשוף בתמונות פורטרט על ידי צלם האופנה המוביל דיוויד ג'יי .  מדובר בתמונות המעוררות תגובות נרגשות וחשובות אצל נשים שהתמודדו ומתמודדות עם סרטן שד ברחבי העולם. גם בעמוד הפרויקט בפייסבוק הכולל קצת מעל 22 אלף חברות וחברים ישנן תגובות רבות. הפרויקט כולל גם תערוכות המעוררות שיחה ערה וכיסוי עיתונאי נרחב בעיתונים רבים, כולל כמובן פרסום התמונות. כעת משנכנסים לקהילה מופיעות תמונות כלליות ושתי תמונות מהפרויקט שלא מכילות חזה חשוף.

פרויקט סקאר

באתר הפרויקט מצוטט ג'יי: "עבור הנשים הצעירות הללו, צילום הפורטרט מהווה ניצחון אישי על המחלה הארורה הזו. התהליך מאפשר להן להחזיר לעצמן את הנשיות שלהן, המיניות, הזהות והעוצמה הפנימית לאחר שהמחלה לקחה מהן חלק חשוב מהן. באמצעות התמונות הללו, נראה כי מצליחות להרגיש שמקבלים את מה שעבר עליהן ואת הכוח להמשיך קדימה בגאווה"

scar project
מתוך הפרויקט

קריאה לצוקרברג 

בפוסט מרגש שכתבה שרה ברוקביץ-המילטון, בבלוג דיילי מיוז, כמי שבעצמה הצטלמה לפרויקט, היא מבקשת מצוקרברג לחשוב על תחושה של מישהי קרובה אליו שהיתה נאלצת להתמודד עם כריתה, ועם הרגשות הקשים שיש להתמודד עמם לאחריה. היא טוענת גם שפייסבוק שימש כלי חשוב בהצלחת הפרויקט, שמאז התערוכה הראשונה שלו במהלך 2010 ועד היום צמח העמוד מאלפים בודדים לעשרות אלפים. לטענתה כעת משלא ניתן להעלות את התמונות לפייסבוק, בשל הסכנה שתיסגר הקהילה, היכולת להמשיך ולהפיץ את הפרויקט היא בעייתית ביותר.

שרה ברוקביץ-המילטון
שרה ברוקביץ-המילטון

היא מבקשת מצוקרברג להקדיש כמה דקות ולהיכנס לאתר ולהסתכל בתמונות ולראות שאין בהם שום דבר מיני, אלא משהו חזק, המראה כי סרטן השד מעולם לא הסתכם בסרט ורוד.

היכולת של פייסבוק לתרום לקידום מטרות טובות בעולם אינה מוטלת בספק, מוזר הוא שיש לפייסבוק בעיה עם פרויקט כזה, ואני מצטרף לקריאה לאפשר לצלם ולמצולמות להמשיך בפרויקט המדהים הזה לטובת כולנו.


1 thought on “מה יש לצוקרברג נגד שדיים”

  • 1
    Rami Yulzari on מרץ 28, 2012 הגב

    לפעמים שדיים זה רק שדיים.
    ככה זה שסומכים על האלגוריתם שפיתחת ולא מערבים מעט היגיון אנושי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.