התערוכה הגדולה לבריאות דיגיטלית שאתם כמעט לא שומעים עליה

התערוכה הגדולה לבריאות דיגיטלית שאתם כמעט לא שומעים עליה

עולם הבריאות הוא נישה, ותחום העסקים בו הוא בגדר נישה אפילו יותר קטנה, ןבתוכו הבריאות הדיגיטלית היא סוג של "ליודעי ח"ן". לרוב אנחנו שומעים דיווחים בתקשורת על התחום והפיתוחים שלו כאשר הם מעיפים למישהו את הכובע, או שבעל אינטרס מקדם, או במסגרת דיווחים בורסאיים, ולבסוף גם בגדר המוזר והמעניין. על פיתוחים חדשניים בתחום הבריאות הדיגיטלית, לרוב תשמעו יותר סביב תערוכות דיגיטליות כלליות כגון התערוכה בלאס וגאס, או תערוכת המובייל בברצלונה. יש גם דיווחים מכנסים נוספים בעולם הדיגיטלי, כמו SXSW או DLD. כנסים על בריאות דיגיטלית בקושי חודרים אפילו לאתרי הטכנולוגיה היותר נישתיים.

בתוך עולם הכנסים בתחום הבריאות הדיגיטלית, שאם אדם רוצה הוא יכול לבלות בכנס כלשהו בנושא כמעט בכל יום בשנה, יש שלושה או אבעה שהם מאוד מעניינים. גם אני חוטא בחוסר סיקור הרבה פעמים, אל הנה הרשימה שלי Health 2.0 שנערך בסאן פרנסיסקו (גם האירופאי טוב), כנס HIMSS האמריקאי, כנס Medicine X, וכנס Medicine 2.0. אם יש עוד שווים, ספרו לנו כאן בתגובות…

HIMSS 2015

בשבוע שחלף נערך כנס (HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society בשיקגו. זהו כנס של ארגון ללא מטרות רווח בנושא, שיש לו נוכחות יחסית גלובלית, ומתמקד בקידום נושא טכנולוגיות מידע בבריאות. מדובר בארגון ותיק הקיים עוד משנת 1962! וחברים בו 52,000 אלף איש. מטרתו, או הסיסמה שבה הוא מתהדר זה Transforming Healthcare through IT. שחשיבה שכזו מגיעה מארגון בן 50 וקצת זה משהו דיי מהפכני.

הכנס עצמו הוא כ-4 ימים והוא משך אליך השנה כ-44 אלף איש, לעומת 38 אלף בשנה שעברה. הכנס עוסק בכל התחומים הקשורים לבריאות דיגיטלית, עם דגש מסוים לעולם בתי החולים והמוסדות. עם זאת מתקיים בו גם יום מיוחד על חולים מועצמים, ויש בו מאות ואלפי מציגים עם חידושים וחדשנות. מגיעים אליו גם בכירי התעשייה ובכירי מערכת הבריאות האמריקאית וממקומות אחרים, ומתקיימים בו דיונים רבים.
:השיחה עליו בטוויטר ערה מאוד! ביומיים האחרונים יצאו כ-95 אלף ציוצים הקשורים להאשתג של הכנס.

 #HIMSS15

קצת לדברים שמשכו את תשומת לב באי הכנס:

האפליקציה של Wallgreen
וולגרין היא רשת בתי מרקחת הגדולה בארצות הברית(סופר פארם באמריקאית), והיא מפעילה יותר מ-8,000 סניפים. האפליקציה  שהיא מפעילה, מאפשרת מגוון פתרונות ללקוחות הרשת. בכנס השנה היא השיקה שני דברים חדשים מרכזיים – הרחבת אפליקציה ל-Apple Watch לצורך תזכורות לנטילת תרופות, יכולות של טיפולי טלרפואה שייפרסו ב-28 מדינות, וכן יכולת להזמין מילוי מרשם על ידי סריקת בקבוק המרשם הקיים באפליקציה.

בנוסף הציגה וולגרין גם נתונים, כמו למשל – תזכורות בטקסט ואי מייל למילוי מחדש של המרשם העלו את ההיענות לטיפול תרופתי ב-2%. שימוש בשעונים חכמים ככלי לסיוע בניהול הבריאות העלה את ההיענות לטיפול תרופתי ב-7%! הדיווחים הועברו בטוויטר, אני ראיתי אותם דרך איימי גליסון שהיא e-Patient ומטפלת בילד חולה.

הציוץ של איימי גליסון
הציוץ של איימי גליסון

החולים מוחים על מדיניות השימוש המשמעותי

אחד מהסיפורים המעניינים הנוספים שעלו מהכנס הוא הכוונה של חולים למחות על מדינות השימוש המשמעותי במערכות תיקים רפואיים אלקטרונים. מדיניות השימוש המשמעותי Meaningful Use בשלב השני שכולל הגדרת פעילות מינימלית מול החולים על מנת להכיר בשימוש משמעותי בתיק הרפואי האלקטרוני. בין היתר מדבור על לפחות חולה אחד שהוריד את התיק הרפואי שלו באופן דיגיטלי ועוד…

התקנות עוררו את התנועה לרפואה משתתפת ואת ה-e-Patients ליזום מחאה שמסגרתה הם מתכוונים להשתמש ביום העצמאות האמריקאי כיום העצמאות הדיגיטלי של המידע שלהם – וביום הזה להגיע לבקשות רבות של מטופלים לקבל את המידע שלהם מספקי שירותי הבריאות שלהם.

מדובר במחאה מאוד מעיינת המובלת על ידי מנהיגי האיגוד לרפואה משתתפת בארצות הברית (שגם כותב שורות אלו חבר בה). עוד ארחיב על הנושא בפוסט נפרד.

השעון של אפל 

התערוכה השנה התרחשה לא הרבה זמן לאחר שאפל הכריזה על השעון שלה, ועולם הבריאות כבר מתייצב עם אפליקציות עבור השעון, שבעבר ניבאו רבים כי לא ישחק תפקיד משמעותי בעולם הבריאות. על פי אתר VentureBeat לא פחות מ-15 השקות של אפליקציות לשעון של אפליקציות הוכרזו בתערוכה.

ענקית האינטרנט בבריאות WebMD הכריזה על אפליקציה ראשונה לשעון דווקא בתחום ההיענות לטיפול תרופתי, שזו תהיה גם האפליקציה הראשונה של הענקית בתחום הזה. בתחום ההיענות לתרופות גם חברה ישראלית נמצאת, הלו היא Medisafe שגם הכריזה בשבועות האחרונים על אפליקציה לשעון של אפל. נראה שתחום התזכורות לתרופות עומד להיות מאוד פעיל בשעון חדש של אבל.

השעון של אפל
השעון של אפל

עוד אפליקציה מעניינת שהוכרזה בתערוכה היא שיתוף, פעולה של מבטחת הבריאות Anthem ושל חברת הטכנולוגיה  CareEvolution  שיחלו פיילוט אל אפליקציה לשעון שאמורה לסייע למבוטח לנהל את רפואת המשפחה שלו. האפליקציה תאפשר לקבל התראות, ליצור קשר עם רופאים ומטפלים, ולקבל מידע רפואי לניהול רפואת המשפחה שלהם. מדובר ברעיון מעניינן, שכן צריכת תוכן רפואי באמצעות השעון, היא אתגר לא פשוט בשל גודל המסך.

גם הסטארט אפ Health Tap המאפשר לרופאים ומטופלים להיפגש אונליין ולקב טיפול מרחוק השיקה אפליקציה לשעון, במסגרתה בלחיצה אחת של המטופל הוא מתחבר לרופא מתאים מתוך מאגר של 68 אלף רופאים של Health Tap לשיחת וידאו מיידית והכל בלחיצה אחת! ובמחיר של 2.99 דולר לדקת שיחה. מי שלא רוצה שיחת וידאו יכול להקליט שאלה בקולו ולקבל תשובה בהודעת טקסט….

חברת Cerner העוסקת בפיתוח טכנולוגיות רפואיות, גם הציגה אפליקציה עבור השעון, במסגרתה ניתן לנהל את התיק הרפואי והמעקב אחר נתונים מתוך השעון, ואף לקבל תמונת מצב כוללת על המדדים שלך ישירות לשעון – כולל נתוני לחץ דם, פעילות גופנית ועוד. כמובן שניתן לקבל גם התראות שונות המסייעות לניהול המצב הרפואי.

וזוהי רק טעימה של ההשקות שהתרחשו לשעון…

IBM מחזקת את עמדתה בשוק הבריאות

מהיום הראשון שבו ווטסון הגיח לאוויר העולם, עולם הבריאות מסתכל עליו ומבין שזהו אחד המהפכים הגדולים המתרחשים בו. ווטסון גם כיכב בבלוג כמה פעמים, ולטעמי עוד צפוי לככב.

בתערוכה הנוכחית IBM הפגיזה עם ביתן שככל הנראה היה מהגדולים בתערוכה ועם הכרזות מעוררות השתאות. ראשית הוקמה יחידה עסקית נפרדת עברו הפעילות של ווטסון בעולם הבריאות. במקביל הפך ווטסון לענן עבור עולם הבריאות כאשר רופאים, חוקרים וגופי בריאות יכולים להשתמש בענן הזה על מנת לשפר את היכולת להפיק מידע וניתוחים מהמידע הרפואי הרב.

ווטסון
ווסטון, מתוך פליקר IBM

החברה הכריזה על שיתוף פעולה עם אפל, ג'ונסון אנד ג'ונסון ומדטרוניק במסגרתו ווטסון ייתן תמיכה לניתוחים בזמן אמת של המידע הנאסף במכשירים על מנת לספק תובנות ומידע שימושי למטופלים. בפועל מדובר בווטסון להמונים ובכניסה רחבה מאוד למתן עצות אישיות למטופל מבוססות על יכולות נרחבות ביותר הרבה יותר מכל אלגוריתם ספציפי של אפליקציה זו או אחרת. בנוסף ווטסון יאפשר גם למשתמש ReasearchKiT אותה פלטפורמת מחקר שהשיקה אפל יחד עם השעון ויסייע לחוקרים להפיק תובנות ממה שנאסף באפליקציות שלהם. פעולה זו יכולה להאיץ באופן דרמטי את ביצוע המחקרים וקבלת תוצאות מהם.

גו'נסון תשיק אפליקציות לליווי חולים לפני ואחרי ניתוח, כמו גם אפליקציות להתמודדות עם מחלות כרוניות כאשר המוח מאחוריהם הוא היכולות הקוגניטיביות של ווטסון. (במילה אחת – וואו!)

בנוסף, הודיעה IBM על רכישה של שתי חברות המתמחות בשימוש ב-Big Data ושירותי ענן לצרכים רפואיים. האחת היא Explorys מקליבלנד, והיא חברה שיצאה מקליבלנד קליניק ומספקת שירותי ענן ל-26 ארגונים רפואיים. הצורך באבטחה ייחודית ומשמעותית הופך את הרכישה לחיזוק לענן הווטסון של IBM.

החברה השנייה Phytel מדאלאס נותנת שירותי ענן לשיתוף פעולה בין צוותים רפואיים לצורך עמידה בתקנים הנדרשים ויצירת תהליכי עבודה.

בקיצור החברה מייצרת פלטפורמה רבת עצמה שנראית כיכולה לעשות שינוי דרמטי ביחסים בין רופאים חולים ומערכת בריאות.

צריך לשנות את הפוקוס של המערכת!

נאום ה-Keynote של היום השני בתערוכה, היה של מנכ"ל Humana אחד המבטחים המשמעותיים בארצות הברית וגם מובילה טכנולוגית. על פי הדיווחים, ברוס ברוסארד, לא דיבר על טכנולוגיה חדשה, אלא על צורך בחשיבה מחודשת של המערכת, הבנויה לרפואה אפיזודית, ולא רפואה כרונית. ושיש לשנות את השיחה על רפואה למיקוד בחולה, ומעבר לתפיסה כרונית של המערכת.

כביכול אין הדבר מהווה חדשות משמעותיות, אך כאשר ראשי ארגוני הבריאות המרכזיים שמים את הנושא במרכז הנאום בכנס שכזה, זה בהחלט מראה שמה שנחשב לפנטזיות של משוגעים דיגיטליים ואחרים, הופך לקונצנזוס מרכזי יותר, ועומד בחלט לשנות את המערכת.

וגם אינפוגרפיקה אחת

מארגני הכנס פיתחו אינפוגרפיקה על בסיס נתוני סקר שלהם על השימוש היכולות של הטלפונים החכמים בתחום הבריאות בתוך ארגונים. שני נתונים מעניינים הם העובדה ש-14% טוענים כי כל המידע שנוצר על ידי המכשירים הניידים נכנסת לתיק הרפואי, ו-86% חושבים שארגון הבריאות שלהם צריך להטמיע מכשירי ניידים בארגון ככלי עבודה.

אינפוגרפיקה בריאות בנייד HIMSS 2015
מתוך אתר HIMSS

 

לבסוף, הצעה למי שנכנס לעולם הזה אם כיזם, אם כאיש רפואה או סתם מתעניין, תערוכת HIMSS היא בחלט נקודה משמעותית שיש לעקוב אחריה, וללא ספק להשתתף בה אם ניתן.

 


1 thought on “התערוכה הגדולה לבריאות דיגיטלית שאתם כמעט לא שומעים עליה”

  • 1
    gil natan on אפריל 19, 2015 הגב

    סקירה מרשימה, אורי.
    מפתיע מאד הכיוון של IBM.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.