בריאות אינטראקטיבית – ההזדמנות של החולים והרופאים באינטרנט

כואב לי הראש, הנה סימפטום רפואי יחסית נפוץ שיכול להעיד על מגוון כה רחב של מצבים רפואיים  החל מהעובדה שהיה יום קשה בעבודה ועד לכך שגידול סרטני החל לפעפע במוחכם וחייכם בסכנה. ואת זה תלמדו כאשר תכתבו כאב ראש בגוגל. מנוע החיפוש הטוב בעולם אינו מכיר אתכם מספיק טוב, ולכן התוצאות שיתן הן  אחידות יחסית, קרי הוא יכול ללמוד קצת עליכם, אבל אינו מכיר את ההיסטוריה הרפואית, כך שזו תוכל להשפיע על התוצאה – אם מדובר באדם מעשן כבד, עם היסטוריה של קרישי דם לעומת אשה בהריון, או סתם בחור צעיר ובריא. הרופא שלכם אם זאת כאשר הוא יושב אל מולכם, עם התיק הרפואי שלכם, אמור להצליח לעזור יותר.

כיום הנתונים מראים שיותר ויותר מאיתנו לא מוכנים לכות לתור לרופא, הם רוצים פתרון מיידי והאינטרנט מספק אותו. שלא תבינו, אני בעד,  אין ספק שהרופא הוא מקור מידע יעיל, וחבל שלא נשתמש באינטרנט על מנת לקרב בין הצדדים באופן פשוט וזמין  ולהפוך את המידע הרפואי למותאם אישית. אתר חדש ויוזמה חדשה הנקראת Health Tap מנסה לעשות בדיוק את זה.

מידע גנרי לא מסייע

ב-Health Tap מנסים לפתור את הבעיה של המחסור במידע רפואי מותאם אישית. המידע הרפואי באינטרנט סובב סביב, "מצבים רפואיים", מחלות, סימפטומים, אבל לא מותאם לאדם הקורא. כך למשל סוכרת היא מחלה כה נרחבת ומורכבת שלא כל אחד שחולה בסוכרת צריך בדיוק את אותו מידע, ובעיה אחת לא תמיד דומה לאחרת (זו בעיה שרודפת גם מחקרים רפואיים, אבל זו כבר אופרה אחרת). כך למשל ניתן לראות שבינתיים למרות שרבים מחפשים מידע רפואי באינטרנט, הוא לא באמת עוזר להם:

רשת חברתית, רופאים ומידע אישי

הרעיון של Health Tap הוא שילוב של רשת חברתית המורכבת מרופאים ומקהל שאינו מקצועי, פציינטים. הרעיון הוא שהחולים פותחים דף אישי ובו הם בעצם מקימים תיק רפואי אישי המאפשר לרופא לדעת את כל המידע הרלוונטי. הם יכולים גם לעקוב אחרי חולים במצב דומה וללמוד מהם. החולים יכולים לייצר אינטראקציה אישית עם הרופא ולשאול שאלות ולקבל תשובות, ללמוד מניסיונים של החולים ולקבל מידע רפואי מותאם אישית שכבר נסקר ועבר אישור של רופאים. כל הכלים הללו מאפשרים ליהנות גם מהטיפים של חולים באותו מצב, שהוא מידע חשוב, אך גם לקבל עצות רפואיות ומידע רפואי מותאם. הפלטפורמה זמינה גם בסלולר וכו'.

כיצד מתאימים את המידע? ובכן החולה מציג בעיה או שאלה למערכת, או מחפש מידע, המערכת מעלה מספר שאלות שמדייקות את מצבו ובעייתו מה שהופך את המידע למדויק יותר והמידע מותאם למצבו. בכל מקרה עומדת למשתמש האפשרות לפנות ישירות לרופא.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=X3j_o3npKD0]

ההזדמנות של הרופאים

בשלב ראשון נפתחה הקהילה לנשים בהריון, וכיום יש כבר כמה מאות רופאים מתחומי גיניקולוגיה ורפואת ילדים שמוכנים לסייע ולתרום לאתר. ויש גם כמה ניסיונות מוצלחים של נשים שחשו ברע באמצע הלילה, עלו לרשת קיבלו עצה ולמחרת וידאו אצל הרופא ומצאו עצה דומה.

לרופאים זו גם הזדמנות, זו בדיוק הדרך שלהם לאינטראקציה עם חולים באינטרנט באופן שהוא נכון, לא "מסוכן" ומובנה נכון. הרי רבים מהרופאים המסתייגים מהרשת, מסתייגים בדיוק מהמידע המבהיל והלא רלוונטי, מעצות אחיטופל וכו'. הרעיון הזה מאפשר בדיוק את המעורבות שלהם ושיתוף הידע. מנגד לא נעלמת פה האינטראקציה החברתית,, האפשרות לתת ולקבל עצות מחולים.

האתר נמצא בתחילתו, ויהיה מעניים לראות לאן יתפתח, כמו גם להבין מה יהיה המודל הכלכלי.


6 thoughts on “בריאות אינטראקטיבית – ההזדמנות של החולים והרופאים באינטרנט”

 • 1
  urigoren on מאי 15, 2011 הגב

  דינה, לצערי, כמוני לא מציעה את מה שהם מציעים. יש פה מגוון אפשרויות שאם היה בכמוני היא היתה מוזכרת. אין מאגר מידע המאפשר שליפת מידע, ואין לאדם תיק רפואי אצלכם. מצטער 🙂

 • 2
  dinaralt on מאי 15, 2011 הגב

  שכחת לכתוב על "כמוני"…
  🙂

  http://www.camoni.co.il

 • 3
  dinaralt on מאי 15, 2011 הגב

  השאלה היא לא האופציה למלא תיק רפואי אלא מה הסיכוי שהאנשים ימלאו אותו…וזאת היתה הסיבה שהחלטנו להשאיר כרגע את הנושא פתוח. ואם אתה מדבר על אופציות אז ראה את מיגוון התחומים שכמוני מציע לעומת HEALTHTAP ולגבי מאגר המידע, יש המון מידע בכמוני ובטח בנושא החדשות השוטפות אני לא מאמינה שהם טורחים לעדכן את האתר שלהם כמו בכמוני.

 • 4
  משתמש אנונימי (לא מזוהה) on מאי 15, 2011 הגב

  ומה לגבי החסיון הרפואי? מי ירצה לשתף את כל העולם ואחיו בבעיות הרפואיות שלו?

  • 5
   urigoren on מאי 16, 2011 הגב

   מי שלא רוצה לשתף במידע רפואי לא חייב. העובדה היא שאנשים מוכנים לשתך מידע על מנת למצוא פיתרון.

  • 6
   urigoren on מאי 16, 2011 הגב

   כרגע יש שם היצע מצומצם, אבל התפיסה של היכולת של מאגר מידע למצוא עבורך מידע רלוונטי לבעייתך, עדיף על מידע נרחב אבל לא ממוין ולא מותאם אישית. במובן הזה כמוני מציע מידע כמו גוגל…קצת.
   אל תביני אותי לא נכון, כמוני זו פעילות מבורכת והתחלה מצוינת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.